2015. jan 27.

Mi lesz Svájccal és Magyarországgal a frank elengedése után?

írta: Cafeteriaguru
Mi lesz Svájccal és Magyarországgal a frank elengedése után?

Az idén 2,3 százalékos GDP-növekedés várható Magyarországon, és a magyar gazdaságot csak visszafogottan érinti a svájci frank erősödése a devizaalapú hitelek árfolyamának rögzítése miatt – derül ki a Coface friss elemzéséből. A hitelbiztosító szakértői szerint bár a frankerősödésnek kétségtelen kockázatai vannak az idén várhatóan 1,6 százalékkal növekvő svájci gazdaságra nézve, de nem szabad túlbecsülni annak hatásait.

Forrás

Magyarországon az idén 2,3 százalékos GDP-növekedést várható – derül ki avilág egyik vezető hitelbiztosítója, a Coface friss összeállításából, amelyben azt vizsgálták, milyen következményei lesznek a svájci jegybank január 15-i döntésének, amellyel eltörölte a frank euróval szemben fennálló árfolyamküszöbét.

A magyar gazdasággal kapcsolatban a Coface szakértői pozitívumként emelik ki a megbízható infrastruktúrát, a képzett munkaerőt és a külföldi befektetések jelentős mértékét. A Coface szakértői azonban rámutatnak arra is, hogy a gazdasági fejlődés szempontjából kockázatot jelent a magas államadósság, a külső finanszírozás szükségessége.

A Coface elemzői kiemelték: a svájci jegybank döntése után bekövetkező frankerősödés a hiteleken keresztül több közép-kelet-európai országot érint, köztük Magyarországot is. Szerintük azonban a frankerősödés hatása Magyarországon elsősorban a devizaalapú jelzáloghitelek árfolyamának rögzítése miatt visszafogott marad.

Hogyan hat Svájcra az árfolyamküszöb eltörlése?

A Coface elemzői a svájci gazdaságról azt írták, a jegybank döntése miatt kialakult erős frank lefelé mutató kockázatokat jelent az svájci gazdaság idén várható 1,6 százalékos növekedésére nézve, és a deflációs kockázatok is erősödnek. Az erős frank több területen is negatív hatással van a svájci gazdaságra, csökkenti az országba érkező turisták vásárlóerejét, kedvezőtlenül érinti a feldolgozóipart, valamint az elsősorban európai piacokra szállító gépgyártókat is.

Ugyanakkor a globális piacokat ellátó svájci cégek, köztük a gyógyszeripari és óragyártással foglalkozó cégek számára kevésbé veszélyes az erős frank – emelik ki a Coface szakértői. Úgy látják, nem szabad túlbecsülni a frankerősödés hatásait, részben azért, mert a 2008-ban elmélyülő válság után a frank felértékelődése nem okozott komolyabb gondokat.  

A Coface hitelbiztosítási szempontból továbbra is a legjobb, A1-es országkockázati kategóriába sorolja Svájcot, és 1,6 százalékos GDP-növekedést vár az országtól.  A hitelbiztosító B országkockázati kategóriában tartja Magyarországot és az idén 2,3 százalékos GDP-bővülést valószínűsít.

Szólj hozzá

coface